(© mat. prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Modernizacja linii kolejowej E30, łączącej Kraków z Rzeszowem przez Bochnię, Tarnów i Dębicę jest jedną z największych inwestycji realizowanych obecnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Modernizacja linii kolejowej Kraków - Rzeszów to szansa na rozwój w całym regionie. Jej znaczenie odczują zarówno pasażerowie podróżujący na tej trasie, jak i przedsiębiorstwa eksportujące swoje towary za dwie (wschodnia i zachodnia) granice kraju. Prace umożliwią pociągom pasażerskim osiągnięcie prędkości 160 km/h, co przyczyni się do skrócenia czasu przejazdu aż o 71 minut. Dzięki tej inwestycji szybciej pojadą również pociągi towarowe - 120 km/h.

W roku 2012 udało się oddać do eksploatacji prawie 50 km torów na szlakach Tarnów - Wola Rzędzińska, Czarna Tarnowska - Grabiny, Dębica - Ropczyce i Trzciana - Ruda Wielka, a także w stacjach Bogumiłowice, Wola Rzędzińska i Dębica oraz na posterunku odstępowym Rudzice. Zmodernizowano również 7 mostów, 17 wiaduktów, oraz 6 nowoczesnych peronów jednokrawędziowych, które zastępują starsze konstrukcje dwukrawędziowe o wysokości 30cm.

W trakcie najbliższych trzech miesięcy planowana jest kontynuacja prac w lokalizacjach : Kłaj - Bochnia, Bochnia - Brzesko Okocim, Biadoliny - Bogumiłowice, Tarnów Mościce - Tarnów, Tarnów - Wola Rzędzińska, Czarna Tarnowska - Grabiny, Dębica - Ropczyce oraz Rudna Wielka -Rzeszów Zachodni. Trwają również prace na stacjach: Kłaj, Bochnia, Biadoliny, Bogumiłowice, Wola Rzędzińska, Dębica Ropczyce oraz Rudna Wielka.

Projekt zakłada zwiększenie prędkości maksymalnej pociągów pasażerskich do 160 km/h i podwyższenie dopuszczalnego nacisku osiowego co pozwoli na przejazd po linii najcięższych pociągów towarowych.

Wiąże się to m. in. z koniecznością wzmocnienia podtorza przy wykorzystaniu specjalistycznych maszyn (palownic), które wykonują w wybranych lokalizacjach określonych na podstawie badań geologicznych kolumny do głębokości rzędu 4-8 metrów.

Modernizacja linii kolejowej E30, łączącej Kraków z Rzeszowem przez Bochnię, Tarnów i Dębicę jest jedną z największych inwestycji realizowanych obecnie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Modernizacja zakłada przebudowę ponad 138 km linii kolejowej wraz z zabudową nowego typu sieci trakcyjnej, komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i telekomunikacji. Projekt modernizacji zakłada również przebudowę układów torowych na 16 stacjach. Wszystkie przystanki na tej trasie zostaną przebudowane, podwyższone i dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi w wózkach czy podróżnych z cięższym bagażem.

Modernizacja wiąże się również z przebudową i budową 138 wiaduktów, mostów i estakad. Zlikwidowanych zostanie 49 przejazdów w poziomie szyn, a na 11 zostaną zamontowane nowe urządzenia samoczynne sygnalizacji przejazdowej. Dodatkowo powstanie 1 nowy przejazd. W ramach projektu założono też budowę przejść dla zwierząt oraz dostosowanie do ich potrzeb łącznie 44 mostów, wiaduktów i przepustów.

Modernizowany odcinek jest częścią linii kolejowej E 30 która jest fragmentem międzynarodowego korytarza transportowego. Ma on swój początek Dreźnie, dalej biegnie na wschód do przejścia granicznego Gorlitz - Zgorzelec, a następnie przez najważniejsze ośrodki na południu Polski: Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl na Ukrainę, do Lwowa i Kijowa, a podwyższenie jego parametrów będzie korzystne z punktu widzenia gospodarczego regionu.

Koszt modernizacji linii kolejowej E30/C-E30,odcinek Kraków - Rzeszów etap III POIiŚ 7.1-30, wyniesie ok. 3,4 mld zł. z czego kwota dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej to ok. 1,9 mld zł.. Zakończenie całej modernizacji przewidywane jest w 2015 roku.Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ANTYPAŃSTWO (gość)

OSTATNIO MAMY POKŁOSIE NEPOTYZMU I PARTYJNIACTWA W POLSKIM ŻYCIU SPOŁECZNO-POLITYCZNYM, TJ. KPINA POD NAZWĄ WYBÓR: NOWEGO PREZESA ZUS!!PO DERDZIUKU OSZOŁOMIE I MIERNOCIE(KOLEJNA MENDA NA STOŁKU PREZESA ZUS!!), ODRZUCONO KANDYDATURĘ KOBIETY, KTÓRA CHCIAŁA ZMIENIĆ TO BAGNO!!NIC Z TEGO, PSL KTÓRY MA W ŁAPACH MINISTERSTWO PRACY, RAKA NEPOTYZMU I BYLEJAKOŚCI, ROZSZERZYŁ WŁAŚNIE NA ZUS!!DRZYJCIE EMERYCI OBECNI I PRZYSZLI!!MASAKRA!!

krislis (gość)

w chinach pociągi jeżdżą juz 300 km/h i jest ich/tych lini kolejowych/ 30 tys km.a zaczęli budowę dekadę temu hi,hi,hi gdzie my jesteśmy !