Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmniejszy energooszczędny dom w Polsce. Ma 50 metrów i można go postawić w 45 dni [ZDJĘCIA]

opr. gp
Najmniejszy energooszczędny dom w Polsce. Ma 50 metrów i można go postawić w 45 dni [ZDJĘCIA]
Najmniejszy energooszczędny dom w Polsce. Ma 50 metrów i można go postawić w 45 dni [ZDJĘCIA] mat.promocyjne/Elmot MULTICOMFORT Saint-Gobain
Najmniejszy w Polsce dom niskoenergetyczny ma powierzchnię 50 m kwadr. i wszystko, czego potrzeba, aby nazwać go komfortowym. Mogłaby zamieszkać w nim czteroosobowa rodzina. Budowa i wykończenie domu zajęły tylko 45 dni!

Dom pokazowy firmy Elmot, partnera programu MULTICOMFORT Saint-Gobain, ma powierzchnię 50m kwadr. i wszystko, czego potrzeba, aby nazwać go niskoenergetycznym i komfortowym.

Budynek pokazowy wielkości dwupokojowego mieszkania z pewnością mógłby spełnić oczekiwania niedużej rodziny marzącej o komforcie własnego domu z ogródkiem, blisko natury. Dom został zaprojektowany przez zespół projektantów Elmot z Kopytkowa w województwie pomorskim i zbudowany na terenie firmowej fabryki.

Dom jak kostka Rubika
Dom z płaskim dachem ma wyjątkowo prostą bryłę wzniesioną na planie prostokąta. Na elewacji wykorzystano pięć różnych technik wykończenia: drewno, tynk, płyta włókno-cementowa oraz blacha płaska, a także ażurowe połączenie drewna i blachy. Dom, niczym kostka Rubika, z każdej strony prezentuje inny styl i wygląd. Zgodnie z wymaganiami budownictwa energooszczędnego zamontowano pasywne, dwuszybowe okna od strony południowej oraz drzwi pasywne. Przed domem znajduje się również niewielki taras.

Gotowy w 45 dni
Wyjątkowo krótki czas budowy to zasługa technologii. Dom został zaprojektowany w konstrukcji stalowej – wyprodukowanie jej zajęło 6 dni. Moduły powstały w fabryce zgodnie ze ścisłymi wytycznymi standardu MULTICOMFORT Saint-Gobain. Ich uzbrojenie trwało 20 dni. W tym czasie poszczególne moduły zostały wyposażone w instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną. Na tym etapie konstrukcję obudowano ścianami w systemie RIGIPS i warstwami płyt izolacyjnych z wełny mineralnej szklanej ISOVER, styropianu i poliuretanu. Zamontowany został grzewczy system powietrzny (podpodłogowy) oraz sufity. W łazience i korytarzu położono płytki ceramiczne. Ponadto wykonano szpachlowania i szlifowania ścian, sufitów. Wykonano również "biały" montaż elektryczny i sanitarny.

Funkcjonalność w skandynawskim stylu
Moduły zostały złożone w ciągu jednego dnia. Na wykończenie domu złożonego z modułów składało się m.in. połączenie ścian na stykach prefabrykatów, a także podłączenie instalacji wraz z montażem rekuperatora. Prace wykończeniowe zajęły 19 dni. Dom posiada wszystkie funkcje w pełni rozkładowego mieszkania. Znajduje się w nim jasny i przestronny salon z kuchnią, przytulna sypialnia z dużym łóżkiem, a także wygodna łazienka z prysznicem. Całość aranżacji została utrzymana w minimalistycznym stylu skandynawskim.

Dom ze znakiem jakości
Wysoka jakość modułów pozwoliła zbudować szczelną i solidną konstrukcję.

- Warto zauważyć, że szczelność jest podstawą prawidłowego działania energooszczędnych instalacji zamontowanych w domu, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz pompy ciepła podgrzewającej wodę i powietrze w domu. Profesjonalne wykonanie oraz rozsądnie dobrane wyposażenie zapewnią niskie zużycie energii, utrzymywanie stałej temperatury pomieszczeń, a co za tym idzie niewielkie opłaty za ogrzewanie - wylicza Piotr Wereski, Habitat Technical Manager w Grupie Saint-Gobain.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto