Niesamowite emocje towarzyszyły finałowi naszego plebiscytowi na Najlepsze Koła Gospodyń i Gospodynie Regionu Tarnowskiego 2013. Do ostatnich minut głosowania toczyła się zacięta batalia o zwycięstwo. Ostatecznie w obu kategoriach zwyciężyły panie (i panowie) z Łoniowej (gm. Dębno). W konkursie oddano w sumie prawie 6 tysięcy głosów.

Jeszcze dwie godziny przed zakończeniem zabawy na czele znajdowało się Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej oraz Wanda Łachut, reprezentująca to samo stowarzyszenie. Końcówka należała jednak do zwolenników KGW Włościanki z Łoniowej, które zdobyło o 46 głosów więcej od mieszkanek Woli Rzędzińskiej. Wśród gospodyń wygrała Zofia Sambor z Włościanek, wyprzedzając Wandę Łachut o zaledwie 16 głosów. Wszystkie panie ślą podziękowania dla głosujących, zapewniając, że plebiscyt dał motywację do jeszcze aktywniejszych działań.

- Nasze koło jest dość nietypowe, bo należy do niego także trzech panów. Są naszymi kierowcami oraz pomagają przy dźwiganiu sprzętu - mówi Zofia Sambor. Mieszkanka Łoniowej we wrześniu wyśle do przedszkola ostatnie z siedmiorga wnucząt. Tym samym rencistka będzie mieć znacznie więcej czasu, chociażby na kulinarne popisy, z których KGW w Łoniowej słynie. Specjalnością koła są kudłacze, czyli pierogi z tartych ziemniaków, kaszy jaglanej, sera i przysmażonej cebulki.

- Wraz z Lokalną Grupą Działania "Kwartet na Przedgórzu" szukamy unikatowych i tradycyjnych przepisów. Dziś odwiedzimy właśnie panie z Łoniowej, których potrawy trafią do książki będącej połączeniem wydawnictwa kulinarnego i turystycznego - tłumaczy Paweł Piszczek, nasz felietonista kulinarny i wydawca portalu Coś na Ząb TV.

Gospodynie z Woli Rzędzińskiej również słyną z umiejętności kulinarnych. Ich siuśpaj (kasza z suszonymi śliwkami) jest wpisany na listę produktów tradycyjnych.

- Teraz promujemy czarną kawę zbożową. Podczas dożynek powiatowych napój cieszył się olbrzymią popularnością. I bardzo dobrze, bo to doskonałe źródło błonnika - przekonuje Wanda Łachut. Mieszkanka Woli Rzędzińskiej słynie z układania rymowanek.
- Ten talent odziedziczyłam po mamie - dodaje. Artystyczne umiejętności pani Wandy i jej koleżanek z KGW można podziwiać już 15 września na Woli.

- Tego dnia odbędzie się Miodobranie połączone z obchodami 100-lecia naszego koła gospodyń. Zaprezentujemy obrzęd staropolskiego wesela. Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników "Krakowskiej" - kończy Wanda Łachut.
Wcześniej, bo 8 września podczas dożynek wojewódzkich w miejscowości Rodaki (pow. olkuski), laureatki naszego plebiscytu zostaną uhonorowane przez przedstawicieli redakcji oraz marszałka województwa małopolskiego.

Oto najlepsze Koła i Gospodynie naszego plebiscytu

Najlepsze Koło Gospodyń Regionu Tarnowskiego 2013
916 głosów - KGW Włościanki Łoniowa
870 głosów - KGW Wola Rzędzińska
409 głosów - KGW Warkocz Tarłówny Dębno
271 głosów - KGW Brzeźnickie Gosposie Brzeźnica
144 głosy - KGW Sobolów

Najlepsza Gospodyni Regionu Tarnowskiego 2013
808 głosów - Zofia Sambor, Łoniowa
792 głosy - Wanda Łachut, Wola Rzędzińska
296 głosów - Maria Koczwara, Dębno
164 głosy - Zofia Chochlińska, Lipnica Dolna
120 głosów - Bożena Kowalczyk, UjazdCodziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!