Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Bogacki : Idąc naprzeciw współczesności sprawił, że muzeum odżyło

Sona Ishkhanyan
Dawid Stube/Fotostube
Jaki jest jego klucz na rozwój muzeum? #Jakie imprezy muzeum ma w planach? Jak się pracuje w naszym muzeum ? Co dla niego oznacza tytuł „Człowieka Roku”? Na takie tematy rozmawiamy z Michałem Bogackim, dyrektorem Muzeum Początków Państwa Polskiego - zwycięzcą plebiscytu "Człowiek Roku 2016".

Michał Bogacki : Idąc naprzeciw współczesności sprawił, że muzeum odżyło

Niedługo miną 2 lata od zajęcia przez Pana stanowiska dyrektora MPPP w Gnieźnie. W tym czasie muzeum w Gnieźnie znacznie odżyło. Potwierdza to zarówno liczba zwiedzających, jak również większość naszych mieszkańców. Jaki jest więc klucz takiego rozwoju?

- Faktycznie. Czas szybko leci. Przede wszystkim trzymamy się zasady, że muzeum jest dla ludzi, a nie ludzie dla muzeum. Przygotowujemy wystawy z myślą o ich odbiorcach, szukając tematów, które ich interesują. Wychodzimy na zewnątrz, a nie czekamy w murach naszej siedziby. Staramy się dotrzeć do naszych odbiorców na różne sposoby, wykorzystując także proste pomysły i rozwiązania, które nie zawsze kojarzą się z muzealnictwem. Jesteśmy aktywni w internecie i staramy się wykorzystywać go jako medium, dzięki któremu popularyzujemy wiedzę o początkach naszej państwowości oraz o Gnieźnie. Przykładamy się do promocji i informacji bo po prostu tego wymagają czasy, w których działamy. Mówię cały czas w liczbie mnogiej, ponieważ robimy to wszyscy wspólnie, to jest moi współpracownicy i ja. A mój indywidualny klucz? Odpowiedź prosta… robić to czym się człowiek pasjonuje. A historia, szczególnie ta wczesnośredniowieczna to moja pasja. Mam to szczęście, że mogę to robić zawodowo. Tego każdemu życzę.

W listopadzie 2016 roku gościł Pan w Stanach Zjednoczonych w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jaki był cel wizyty? Czy udało się nawiązać jakieś relacje z Polonią?

-Wizyta była związana z otwarciem w Chicago naszej wystawy mobilnej pn. „Chrzest 966. U źródeł Polski”. Jednocześnie miałem przyjemność być członkiem jury konkursu historycznego kierowanego do uczniów szkół polonijnych. Byłem tam z p. Małgorzatą Tomczak, emerytowaną nauczycielką z Gniezna. To z jej inicjatywy, wkrótce po naszym powrocie powstał w Gnieźnie Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych. Relacje z Polonią nawiązywaliśmy cały miniony rok. Wizyta w Stanach nie była jedyną. Sam odwiedziłem jeszcze Bułgarię oraz Norwegię, zaś inni moi współpracownicy byli jeszcze w Szwecji, we Włoszech oraz Niemczech. Wszędzie powód wizyty był ten sam - wystawa „Chrzest 966. U źródeł Polski”. Jaki będzie efekt nawiązanych tam kontaktów z naszymi rodakami? Czas pokaże.

Niedawno muzeum uzyskało 6 mln zł dofinansowania. Jakie są plany związane z tą kwotą?

- Wyremontujemy i udostępnimy te przestrzenie, które na chwilę obecną są zamknięte dla naszych gości. Myślę tu przede wszystkim o części pierwszego piętra. Dzięki tym środkom nasza przestrzeń użytkowa do działań ekspozycyjnych i edukacyjno-popularyzacyjnych wzrośnie o prawie 1/3. Po drugie powstanie kilka nowych wystaw stałych. M.in. poświęcona dziejom Gniezna na przestrzeni wieków oraz jednej z największych w Europie, kolekcji kafli piecowych. Gdy całość inwestycji się zakończy będziemy mieli jedne z najnowocześniej wyposażonych przestrzeni do działań edukacyjnych i popularyzacyjnych wśród polskich muzeów.

Największe Pańskie sukcesy, osiągnięcia w 2016 roku to...

-To na pewno całokształt działań podejmowanych przez muzeum, czego zwieńczeniem jest dla mnie właśnie otrzymane wyróżnienie. A poza tym to, że znalazłem wreszcie jakieś przytulne cztery kąty w Gnieźnie.

Najbliższe plany na imprezy, jakie odbędą się w muzeum?

- Właśnie przygotowujemy wystawę pt. „Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich”, którą otwieramy 24 lutego o godz. 13.00. Serdecznie wszystkich zapraszam. Jednocześnie trwają prace nad międzynarodową wystawą „Wielkie Morawy. Zabytki z Czech” przygotowywaną wspólnie z partnerami z Czech. Dziś właśnie mieliśmy pierwsze spotkanie w sprawie nowej wystawy stałej „Początki państwa polskiego” na którą, mam nadzieję uda nam się w przyszłości uzyskać dofinansowanie. Oczywiście równolegle realizujemy różne inne działania, bardziej kojarzące się z edukacją i popularyzacją historii (choć taki sam charakter mają wystawy). Wkrótce kolejne rodzinne niedziele, następna Noc Muzeów itp.

Jak się współpracuje z ekipą MPPP, czy zdarzają się różnice zdań lub zgrzyty we wzajemnych relacjach?

- Zawsze zdarzają się różnice zdań i zgrzyty. Najważniejsze, żeby były konstruktywne. Im więcej pracy tym więcej napięć, to normalne. A trudno jest nam zarzucić to, że się lenimy. Myślę, że nasza wspólna praca jest dostrzegalna, a przede wszystkim doceniana. To jest najważniejsze. Nie mam specjalnych obaw przed kolejnymi wyzwaniami bo wiem, że wspólnie, całą ekipą MPPP sobie poradzimy.

Czym dla Pana jest zwycięstwo w naszym plebiscycie na Człowieka Roku 2016?

- Miłym zaskoczeniem, formą wyróżnienia, jakimś podsumowaniem pracy w minionym roku… bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swoje głosy. Poniekąd traktuję ją jako wyróżnienie dla muzeum. Przecież gdybym w nim nie pracował, gdybyśmy nie robili tego co robimy, to nikt nie wytypował mnie do plebiscytu.

Wśród dziewięciu kandydatów z naszego powiatu do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się: Michał Bogacki, dyrektor muzeum - I miejsce (711 głosów), Waldemar Stube, fotograf - II miejsce (555 głosów), Michał Dziel, prezes stowarzyszenia „Żyrafa” - III miejsce (132 głosów). Rozpoczął się on 3 lutego i potrwa do 28 lutego. Kandydaci zachowują swoje głosy.

Tu możecie poznać i dalej zagłosować nanaszych kandydatów.

Głosowanie odbywa się w formie SMS na numer 72 355 wpisując w treści wiadomości numer kandydata:

Michał Bogacki - o treści CZR.134
Waldemar Stube - o treści CZR.157
Michał Dziel - o treści CZR.33

Czytaj więcej: https://gloswielkopolski.pl/czlowiek-roku-2016-wybierzmy-najlepszego-z-wielkopolski/ar/11754712

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto