Autorzy planu postulują ustanowienie parków kulturowych w wielu miasteczkach, także w Nowym Sączu Autorzy planu postulują ustanowienie parków kulturowych w wielu miasteczkach, także w Nowym Sączu

Autorzy planu postulują ustanowienie parków kulturowych w wielu miasteczkach, także w Nowym Sączu (© Stanisław Śmierciak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Miasta regionalne: Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim i Chrzanów, Nowy Targ i Zakopane mają być głównym czynnikiem rozwojowym Małopolski. To najważniejsze założenie nowego „Planu zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego”. Jego projekt jest już gotowy, najprawdopodobniej w tym miesiącu uchwali go sejmik.

Gdyby nie było planu, rozwój całej Małopolski zdominowałby rozwój metropolii krakowskiej. Tak się dzieje dzisiaj - Kraków jest miejscem największych inwestycji, tu Małopolanie chcą pracować i mieszkać. Władze województwa jednak planują, by rozwijały się także miasta regionalne. Ważnymi ośrodkami dla okolicznych mieszkańców mają być Tarnów i Nowy Sącz, na zachodzie regionu Oświęcim i Chrzanów, a na południu Nowy Targ i Zakopane.

Aby tak się stało, potrzebne są inwestycje, głównie komunikacyjne. [wytloczenie]Chodzi o to, by dotarcie do tych miast z okolicznych miejscowości nie trwało zbyt długo. [/wytloczenie]Konieczne jest także zlokalizowanie w tych miastach takich usług (np. kulturalnych), po które nie trzeba jechać aż do Krakowa.

Podział na strefyTo nie jedyna nowość w planach rozwojowych Małopolski. Całe województwo zostanie podzielone na strefy - obszary funkcjonalne.
[tresc_platna]
Na północy znajdzie się „Farma”, skupiająca tradycyjne tereny rolnicze. Powiaty dąbrowski, proszowicki i miechowski to zaplecze żywieniowe regionu, a produkcja rolna stanowić ma główną funkcję na ich terenie.

Obszary rezerwowane dla rozwoju przemysłowego również dzisiaj są silnie inwestowane. To Krakowski Obszar Metropolitalny, pas ciągnący się wzdłuż autostrady A4 od zachodniej Małopolski przez Bochnię, Brzeski i Tarnów (nazwany „Klinem Rozwojowym”) oraz rejon Nowego Sącza (czyli „Dolina Przedsiębiorczości”).

[wytloczenie]Reszta województwa ma służyć turystyce i rekreacji. Chodzi nie tylko o popularne od lat góry.[/wytloczenie] Duży nacisk ma być położony na aktywizację nowych obszarów turystycznych. Pierwszy z nich to „Ogród”, powiaty znane z sadów oraz rejon Ciężkowic. Drugim będą okolice Zatora, a obszar ma nosić nazwę „Oaza”.

Nie tylko dla turystów- Ogromne nadzieję wiążę zwłaszcza z „Ogrodem” - mówi Janusz Sepioł, generalny projektant nowego „Planu zagospodarowania przestrzennego województwa małopolskiego”. - To niewykorzystany do tej pory obszar, który może być naturalnym miejsce turystyki, rekreacji i odpoczynku dla wszystkich pracujących w „Klinie Rozwojowym” - podkreśla Janusz Sepioł. Dodaje jednak, że aby tak się stało, potrzebne są inwestycje w turystykę.

Postawieniu na turystykę ma służyć wyznaczenie 6 nowych parków krajobrazowych o łącznej powierzchni 88,5 tys. hektarów. Specjalną ochroną ma być objęty Beskid Niski, Beskid Wyspowy, Małe Pieniny, Stawy Zatorskie, Lasy Radłowskie, dolina Łososiny i Spisz.

[wytloczenie]Z kolei w miastach atrakcyjnych dla turystów ustanawiane zostaną parki kulturowe.[/wytloczenie] I chodzi nie tylko o Kraków czy Zakopane, ale również Biecz, Ciężkowice, Szczawnicę, Tylicz, Niedzicę, Stary Sącz czy Lanckoronę.

Ważne też mniejsze drogiJednym z najważniejszych wyzwań na najbliższe lata jest poprawa dostępności komunikacyjnej do wszystkich zakątków Małopolski.

Plan zakłada, że zostaną zrealizowane inwestycje drogowe i kolejowe, obiecywane przez rząd - choćby linia kolejowa Podłęże - Piekiełko czy nowa droga Brzesko - Nowy Sącz. Ale konieczne są również nowe drogi o mniejszym znaczeniu, łączące lokalne ośrodki, by do nich można było dojechać szybciej niż do Krakowa autostradą czy ekspresówką.

W planie nie ma mowy o budowie linii kolejowej Myślenice - Kraków.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

keisyr (gość)

Bardzo dobra wizja !!! Nowy Sacz głównym motorem rozwojowym Małopolski !!! Teraz należy szybko powiększyć obszar i ludność Nowego Sacza miedzy innymi włączająć okoliczne wsie !!! Nowy Sącz wkrótce stanie się dużą aglomeracją !!! Dlatego mieszkańcy okolicznych wsi przeprowadzajcie sie do Nowego Sacza !!! Tutaj jest i bedzie wielkomiejskość i nowoczesność !!!