Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienne Miasto - niezwykły rezerwat przyrody w Dolinie Rzeki Białej

red.
fot./mat. pras./wikipedia commons
Ten niezwykły rezerwat przyrody w Dolinie Rzeki Białej będą zwiedzać także śląscy uczniowie. Polski Klub Ekologiczny planuje aż 60 wycieczek!

Projekt edukacyjny przygotowany przez Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach nosi dość skomplikowaną nazwę - "Unikalne walory Doliny Rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu", ale chodzi w nim o to, żeby dzieci poznały jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody, czyli Skamieniałe Miasto. To "poznawanie" będzie się odbywać nie w szkolnych murach, lecz w naturze - podczas wycieczek krajoznawczych. Bo pomysłodawcom zależy na tym, aby uczniowie mogli sami ocenić, czym jest nieskażona przyroda i zrozumieć, dlaczego powinniśmy takie miejsca jak np. Dolina Rzeki Białej cenić i chronić. W programie gliwickiego koła Polskiego Klubu Ekologicznego też jest oferta dla nauczycieli. Jaka konkretnie i kto może wziąć udział w edukacyjnej podróży po Skamieniałym Mieście?

Miasto na skałkach czeka!

Wycieczki przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych z województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Zaplanowano ich aż 60. W programie jest zwiedzanie Rezerwatu Przyrody Skamieniałe Miasto - unikatowego obszaru Natura 2000 oraz Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach. Przygotowano również dwudniowe warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, które odbywać się będą w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach. To warsztaty prezentujące aktywne formy nauczania i interaktywne narzędzia edukacyjne. Projekt realizowany będzie przez cały 2015 rok. Konferencję podsumowującą zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Czy szkoły mogą jeszcze zgłaszać swój udział w projekcie? Lista jest już praktycznie zamknięta, ale spróbować warto, bo warto poznać niezwykłe Skamieniałe Miasto. Można więc skontaktować się z gliwickim kołem Polskiego Klubu Ekologicznego (e-mail: [email protected]) i zapytać o ten bezpłatny projekt.
A co, jeśli miejsc już nie ma? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się do Skamieniałego Miasta. Najlepszy będzie kontakt z Muzeum Przyrodniczym im. K.W. Tomków w Ciężkowicach.

Ulice, "Baszta" i "Ratusz"

Jak wygląda Skamieniałe Miasto? To "rozrzucona" grupa dużych skałek zbudowanych z piaskowca i ciężkowickich zlepieńców, fantazyjnie ukształtowanych wskutek procesów erozji. Są wśród nich ambony, maczugi oraz grzyby skalne. Nazwy odpowiadają ich kształtom. Jest więc np. "Maczuga", jest też "Piramida", są tutaj: "Baszta", "Borsuk", "Grunwald" (z niewielką jaskinią oraz tablicą pamiątkową wmurowaną w pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem), "Ratusz" i "Czarownica". W pobliżu jest też niewielki wodospad. O Skamieniałym Mieście krąży wiele legend. Jedna z nich głosi, że od strony drogi można wejść do wnętrza "Grunwaldu", gdzie został ukryty skarb. Skała otwiera się tylko raz w roku podczas rezurekcyjnego podniesienia i ukazuje ukryte bogactwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto