Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest już pięciu kandydatów na prezydenta Tarnowa

Andrzej Skórka
Czyżby Roman Ciepiela wystartował z kampanią wyborczą? Okazuje się jednak, że jego podobizna anonsująca walkę o miejsce w sejmiku to tylko efekt sprzątania tablic reklamowych w centrum miasta.
Czyżby Roman Ciepiela wystartował z kampanią wyborczą? Okazuje się jednak, że jego podobizna anonsująca walkę o miejsce w sejmiku to tylko efekt sprzątania tablic reklamowych w centrum miasta. fot. Andrzej Skórka
Platforma Obywatelska wykorzystała tarapaty, w jakich znalazł się prezydent Tarnowa Ryszard Ś. i miesiąc temu objęła samodzielne rządy w mieście. Liczy, że w jesiennych wyborach zapewni sobie władzę na kolejne cztery lata, desygnując do roli kandydata na prezydenta Romana Ciepielę. Znamy już jednak także nazwiska czterech innych polityków, którzy widzą się w prezydenckim fotelu.

Ciepiela to na razie nieoficjalny kandydat PO, ale sam przyznaje, że gotów jest do wyborczej batalii.
- To doświadczony samorządowiec z dużym dorobkiem i zasługami dla Tarnowa - komplementuje obecnego wicemarszałka Małopolski tarnowski poseł PO Robert Wardzała.

Ciepiela był już kilkanaście lat temu prezydentem miasta. Podobnie jak Józef Rojek, który najpewniej także stanie w tym roku w szranki wyborcze. Zależy na tym bardzo prezesowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze. Nieoficjalnie wiadomo, że Rojek argumentom szefa partii już uległ. Ale z ogłoszeniem tej decyzji wstrzyma się prawdopodobnie jeszcze do późnej wiosny.

Z naszych informacji wynika, że PiS praktycznie na pewno postawi na kandydaturę Kazimierza Koprowskiego, szefa partii w mieście. Trwają już ponoć nawet przymiarki do zorganizowania wyborczej konwencji pod koniec lutego.

SLD desygnuje do boju Jakuba Kwaśnego, dla którego będzie to drugie podejście do prezydentury. Z kolei były poseł PiS, a potem PJN Jacek Pilch ma na razie największe szanse na to, by ubiegać się o prezydenturę z ramienia Polski Razem Jarosława Gowina.

Potencjalni kandydaci nie powinni jednak zapominać o Ryszardzie Ś. Samorządowiec przebywający na razie w tymczasowym areszcie może odzyskać wolność w marcu. I wcale nie jest powiedziane, że złoży broń. - Wierzymy, że jest w tym kraju sprawiedliwość i że prezydent będzie mógł wystartować w wyborach - mówi Tadeusz Mazur z prezydenckiego Stowarzyszenia "Tarnowianie". - Innego scenariusza na razie nie bierzemy pod uwagę.

Niemal na pewno do tego grona pretendentów dołączą jeszcze kandydaci niezależni, którzy na razie jednak się nie ujawniają.

Oni wystartują?
Roman Ciepiela (PO) - wicemarszałek Małopolski od 2007 roku do chwili obecnej. W latach 1994-98 był prezydentem Tarnowa, a następnie wiceprezydentem.

Kazimierz Koprowski (PiS) - szef partii Jarosława Kaczyńskiego w Tarnowie i przewodniczący klubu radnych PiS. W latach 2007-09 wiceprezydent Tarnowa.

Józef Rojek (Solidarna Polska) - aktualny poseł partii Zbigniewa Ziobry. W latach 1998-2002 był prezydentem Tarnowa. W Sejmie, z krótką przerwą, zasiada od 2005 roku.

Jakub Kwaśny (SLD) - przewodniczący partii w Tarnowie. W radzie miejskiej nieprzerwanie od 2006 r. Startował w wyborach prezydenckich w Tarnowie w 2010 roku.

Jacek Pilch (PJN, Polska Razem) - w latach 2007-11 poseł z ramienia PiS. W 2010 r. nieskutecznie ubiegał się o partyjną nominację na kandydata w wyborach prezydenckich. Potem odszedł tworzyć PJN.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto