Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaskinia Głęboka zamknięta. Po co było huczne otwarcie?

M. Ziółkowska-Wnuk
Ponad 150-metrową jaskinię turyści mogli po raz pierwszy zwiedzać już w 2010 roku
Ponad 150-metrową jaskinię turyści mogli po raz pierwszy zwiedzać już w 2010 roku monika ziółkowska-wnuk
Na odwiedzających Jurę Krakowsko-Częstochowską turystów czeka niemiła niespodzianka. Wszyscy, którzy chcieliby zwiedzić Jaskinię Głęboką niestety mogą o tym zapomnieć w najbliższych tygodniach. Jedna z najlepiej zadbanych i przystosowanych do ruchu turystycznego jurajskich atrakcji jest zamknięta, choć w maju br. odbyło się jej huczne otwarcie.

Po modernizacji, która sprawiła, że można teraz przejść wnętrze jaskini dwa razy dłuższymi korytarzami. Skąd takie zawirowania? Bo wciąż trwają prace, które mają zabezpieczyć ją przed zawałem skał.

- W jaskini cały czas prowadzone są prace wykończeniowe i badawcze, które prowadzą pracownicy Uniwersytetu Śląskiego. Powinny się zakończyć w tym miesiącu. Wtedy też wystąpimy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach o wydanie zgody na otwarcie jaskini dla ruchu turystycznego - wyjaśnia Janusz Bieńkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, które realizuje unijny projekt, mający na celu przygotowanie jaskini do zwiedzania.

Po zakończeniu prac do dyspozycji turystów będzie 160 metrów podziemnej trasy, ciekawe ekspozycje oraz inne atrakcje. - Nie chcemy, aby Jaskinia Głęboka była niedostępna dla turystów. Zarówno nam, jak i gminie Kroczyce zależy na jej otwarciu, bo generuje ona ruch turystyczny i jednocześnie przynosi zyski - dodaje Janusz Bieńkowski.

Na terenie woj. śląskiego jest około 700 jaskiń, jednak tylko ta w Podlesicach jest dostępna dla turystów. Do pozostałych mogą wchodzić jedynie speleolodzy. Podlesicką jaskinię uroczyście otwarto w połowie maja, jednak wejście do niej było zabronione. Mimo to turyści chętnie do niej zaglądali. Ich rozgoryczenie jest tym większe, bo otwarcie jaskini nagłośniono w mediach.

- Słyszałem, że jaskinia jest już otwarta i można przejść się nową trasą turystyczną. Przyjechałem więc ją zobaczyć. Niestety, bardzo się rozczarowałem - mówi turysta z Częstochowy. Niezadowolenia nie ukrywają też mieszkańcy Podlesic, którzy w znacznej mierze utrzymują się z turystyki. - Zamknięta jaskinia to dla nas ogromna strata, ponieważ jest to największa atrakcja turystyczna na Górze Zborów. W okresie letnim i w weekendy przyjeżdżają tu setki turystów - podkreśla Damian Langner z Podlesic.

W jaskini ostatnio udostępniono dwa korytarze, które m.in. sprawiły, że jaskinia jest dwa razy większa. Jej otwarcie pozwoliłoby także uchronić od niekontrolowanej penetracji inne, cenne jaskinie na Jurze. Kiedy jednak na dobre zostanieotwarta, nie wiadomo, gdyż RDOŚ w Katowicach zobowiązał zawierciańskie towarzystwo do złożenia m.in. sprawozdania zawierającego informację o dacie rozpoczęcia i zakończenia prac i protokołu z prowadzonego nadzoru eksperckiego.

- W tej dokumentacji muszą się znaleźć wyniki badań namuliska oraz dokumenty z przeprowadzonych pomiarów końcowych pod kątem udostępnienia tych części jaskini, których dotyczyła zgoda. Sprawozdanie powinno zostać złożone do 15 czerwca. Jednak już 8 czerwca wpłynęło do nas pismo od zarządu TMZZ z prośbą o przedłużenie terminu złożenia sprawozdania do końca lipca- wyjaśnia Małgorzata Zielonka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Zatem termin otwarcia jaskini dla ruchu turystycznego zależny jest od działań TMZZ, złożenia sprawozdania oraz złożenia wniosku o wydanie zgody na udostępnienie turystyczne tego właśnie obiektu - dodaje.

Co w zamian?
Jura Krakowsko-Częstochowska to nie tylko jaskinie i skałki.
Odwiedzający te tereny mogą zwiedzać ruiny zamków i warowni, a także podziwiać krajobrazy. Niewielu turystów wie jednak, że właśnie tu może spotkać pięknie pachnące murawy kserotermiczne oraz lęgowiska nietoperzy i motyle tęczowe. Będąc w pobliżu Jaskini Głębokiej można też przespacerować się ścieżką dydaktyczną, która oprowadza nas po rezerwacie przyrody Góra Zborów. Ponadto warto się wybrać także np. do Kiełkowic, gdzie znajduje się wielka ferma strusi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto