Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Isabel Allende opowiada o miłości w domu starców

Redakcja
mat. pras.
Najpopularniejsza iberoamerykańska pisarka Isabel Allende ma już 73 lata, a mimo tego nie zwalnia tempa. Jej najnowsza powieść „Japoński kochanek” rozgrywa się w nietypowym domu seniora.

Irina Bazili, młoda imigrantka z Mołdawii, rozpoczyna pracę jako opiekunka w Lark House - domu spokojnej starości przyciągającym postępowych intelektualistów, gorliwych adeptów ezoteryki i artystów niezbyt wysokiego lotu. Szybko zaskarbia sobie sympatię Almy Belasco, Żydówki o polskich korzeniach - ekstrawaganckiej damy, stroniącej od ludzi artystki, która zatrudnia ją jako swoją sekretarkę. Ekscentryczna Alma, wyróżniająca się arystokratycznymi manierami, żyje własnym życiem - pojawia się i znika, kiedy jej się podoba, i zdarza się, że bez uprzedzenia opuszcza Lark House na dwa, trzy dni. Gdzie się udaje swoim przypominającym zabawkę samochodem? I kto wysyła jej listy w żółtych kopertach i kwiaty? Jaką tajemnicę skrywa starsza dama?

Almę i Irinę łączy poczucie wyobcowania. W 1939 roku rodzice Almy w obawie przed zbliżającą się wojną wysłali ją statkiem do zamożnej rodziny w San Francisco. To tam Alma poznała najważniejszych mężczyzn swojego życia – kuzyna Nathaniela i syna ogrodnika, Japończyka Ichimeiego Fukudę. Allende opowiadając o losach swoich bohaterów, wraca do przełomowych miejsc i zdarzeń z historii świata: Polski z okresu drugiej wojny światowej, Ameryki z czasów rewolucji seksualnej czy Mołdawii po upadku muru berlińskiego.

„Japoński kochanek” to wzruszająca opowieść o zderzeniu kultur, miłości, starości i odchodzeniu, o losach japońskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych podczas drugiej wojny światowej, o oderwaniu od korzeni i trudnej walce z konwenansami.

Od debiutu Isabel Allende w 1982 roku minęło już ponad 30 lat, w ciągu których autorka niejednokrotnie udowodniła, że wie, jak napisać prawdziwy bestseller. Każda jej kolejna książka osiąga taki właśnie status. Przez zamiłowanie do realizmu magicznego i umiejętność budowania charakterystycznych postaci bywa często porównywana do Garcii Gabriela Marqueza. W 2014 roku z rąk Baracka Obamy pisarka odebrała Prezydencki Medal Wolności – najwyższe cywilne wyróżnienie przyznawane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tytuł: „Japoński kochanek”
Autorka: Isabel Allende
Tłumaczenie: Joanna Ostrowska, Grzegorz Ostrowski
Ilość stron: 320
Data premiery: 18 maja 2016
Wydawnictwo Muza SA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto