Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy w Oświęcimiu ćwiczyli w Synthosie i w zakładzie Rail Polska.

bok
Synthos należy do grupy zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Stąd strażacy w Oświęcimiu mają tutaj co trzy lata ćwiczenia.

Na terenie zakładów „Synthos Dwory 7” w Oświęcimiu oraz sąsiedniego „Rail Polska" we Włosienicy, odbyły się „Wojewódzkie Ćwiczenia Taktyczno – Bojowe”. Ćwiczenia tego typu odbywają się cyklicznie – raz na 3 lata, na terenie każdego zakładu zakwalifikowanego do grupy zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej, a takim właśnie zakładem jest Synthos. Sąsiadujący z nim Rail dostarcza transportem kolejowym główne media do Synthosu. Ćwiczenia były podzielone na dwa etapy. W pierwszy dzień odbyła się tzw. gra sztabowa.
Ze względu na założoną skalę w ćwiczenia poza jednostkami straży pożarnej (Państwowa Straż Pożarna, Zakładowa Służba Ratownicza, jednostki OSP) zaangażowane były liczne służby współdziałające, jak np. wydziały zarządzania kryzysowego na szczeblu powiatu i obu gmin (miasto Oświęcim i gmina Oświęcim), policja, straż miejska, ratownictwo medyczne, służba ochrony obiektu.
- Głównym celem tego typu ćwiczeń jest weryfikacja planów ratowniczych i procedur w zakresie alarmowania, prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych, dowodzenia, łączności, wypracowywania decyzji w zależności od rozwoju sytuacji, zarówno przez pracowników zakładu jak i przez służby ratownicze i współdziałające. Zakład Synthos ze względu na swój status zobowiązany jest opracować i wdrożyć szczegółowe plany zabezpieczenia i przeciwdziałania awariom. Jedynie weryfikacja tych planów i procedur w praktyce może dać odpowiedź na pytanie o ich praktyczną użyteczność i skuteczność - zaznacza st. kpt. Ryszard Dudek z KP PSP w Oświęcimiu.
Ćwiczenia obejmowały 2 różne epizody. Pierwszy Najpierw na wydziale dyspersji firmy Synthos dochodzi do wybuchu i pożaru jednego ze zbiorników, magazynującego akrylan etylu. Wybuch uszkadza instalację gaśniczą zbiornika i zapala się sąsiedni zbiornik. Zagrożone są także kolejne zbiorniki na tacy. Poszkodowani zostają pracownicy wydziału. Na nieszczęście dochodzi jeszcze do rozszczelnienia się i zapalenia „mieszalnika monomerów” w położonym obok tacy budynku G - 175. Poszkodowani
pracownicy zakładu zostają ewakuowani i przekazani załogom pogotowia ratunkowego.
Drugi rozegrał się w zakładzie Rail, gdzie wskutek awarii technicznej dochodzi do wycieku butadienu z cysterny kolejowej. Cysterna stoi na bocznicy, przy składzie węgla. Powstaje niebezpieczna (wybuchowa) chmura butadienu, która przemieszcza się w kierunku południowym. Pracownicy zakładu nie są
w stanie uszczelnić wycieku. Do akcji wkraczają strażacy, którzy m.in. rozstawiają kurtyny wodne. Prewencyjnie zarządzona została ewakuacja mieszkańców Włosienicy i Monowic, w obrębie ok. 1 km od miejsca awarii zatrzymany ruch na DK 44.
W sumie w ćwiczeniach wzięło udział 11 zastępów straży pożarnej (40 strażaków) i służby współdziałające. Razem ponad 70 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto