Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Legnicą powstają gigantyczne dinozaury

Mateusz Różański
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale w niewielkich Lipcach, pod Legnicą, powstają gigantyczne dinozaury, którymi zachwyca się cały świat.

Wjeżdżamy nieutwardzoną drogą na niedużą górkę. Z daleka widać, że w hali jest autoszrot, informują o tym liczne znaki. Ale o tym, że obok "lęgną się" dinozaury nikt już nie wspomina.

Mieszkańcy Lipiec patrzą z niedowierzaniem, gdy są pytani o to, gdzie znajdziemy te prehistoryczne stworzenia. W końcu trafiamy przed halę, jakich są tysiące w polskich miastach. Uchylamy metalowe drzwi, a tam… czeka na nas 15-metrowy tyranozaur, który wygląda tak, jakby zaraz miał rozszarpać każdego, kto stanie na jego drodze.

- To tak naprawdę dopiero jeden z pierwszych etapów pracy przy nim. Stworzyliśmy jego ogólny zarys z białego styropianu. Za kilka tygodni znajdą się na nim łuski, a wtedy będzie mógł naprawdę budzić grozę - zapewnia Mariusz Bukowski, jeden z pracowników, który również prywatnie interesuje się prehistorycznymi zwierzętami.

Obok tyranozaura, którego wszyscy doskonale kojarzą z filmów o parku jurajskim, znajduje się nieco mniejszy gad. To młody diplodok, jedno z największych stworzeń z tamtego okresu, na szczęście roślinożerne.

Te gigantyczne modele powędrują do pobliskiego Lubina. Staną w parku Wrocławskim i mają się stać atrakcją turystyczną stolicy polskiej miedzi.

W wizualizacjach stworzonych przez miasto można było podziwiać dorosłego diplodoka, który górował nad parkiem. Lubin jest jednak tylko jednym z wielu odbiorców gadów rodem spod Legnicy.

- Specjalizujemy się w dinozaurach, ale wykonujemy też inne wielkogabarytowe figury. Niedawno stworzyliśmy niemal 30-metrowego wieloryba - wyjaśnia Mariusz Bukowski i dodaje: - Mamy zamówienia z najróżniejszych zakątków świata. Nasze zwierzęta zdobią dziś wiele parków rozrywki.

O tym niezwykłym zakładzie wie niewielu legniczan.

- Pierwsze słyszę, żeby coś takiego było pod Legnicą. Jeśli to prawda, to wspaniała sprawa. Widziałem kiedyś takie figury dinozaurów w parku w Berlinie. Jeśli takie same lub podobne powstają w Lipcach, to ich twórcom należą się olbrzymie słowa uznania - mówi Zbigniew Ma-łys, sprzedawca z Legnicy.

Ile trwa stworzenie jednego dinozaura w skali 1:1?

- Wszystko zależy od tego, jaki to ma być dinozaur. Kilka, czasem kilkanaście tygodni - doda-je Mariusz Bukowski.

Każdy z gadów powstaje z setek, jeśli nie tysięcy styropianowych elementów. Nakłada się na niego folię aluminiową i warstwę kleju. Podobnych warstw będzie jeszcze kilka, aby utwardzić konstrukcję.
Na końcu na zwierzę nakładana jest skóra albo łuski, zależnie od gatunku. Całość jest odpowiednio malowana. Na koniec wszystko jest utwardzane tak, aby mogło bez problemu przetrwać największe mrozy lub deszcze.

Lubiński tyranozaur powinien być już gotowy za niespełna miesiąc. Po nim powstaną jeszcze przynajmniej trzy gady dla stolicy zagłębia miedziowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto