Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie na trzecim miejscu w Akademickich Mistrzostwach Polski

Katarzyna Domagała
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie po raz czwarty z rzędu została sklasyfikowana na trzecim miejscu w klasyfikacji typów uczelni (PWSZ) w ramach podsumowania rywalizacji sportowej Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji generalnej tarnowska PWSZ zaliczyła awans o jedną pozycję, zajmując wśród 179 uczelni wyższych 44. miejsce.

Pamiątkowy puchar, brązowy medal oraz okazjonalny dyplom odebrali w Lublinie podczas Gali Sportu Akademiciego, z rąk Minister Sportu i Turystyki Joanny Muchy, przedstawiciele Prezydium Zarządu Klubu Uczelnianego AZS PGNiG PWSZ w Tarnowie. W trakcie lubelskiej Gali zainaugurowano również nowy sportowy rok akademicki oraz świętowano obchody jubileuszu 90-lecia AZS Lublin.

PWSZ w Tarnowie po raz trzeci z rzędu stanęła na najniższym stopniu podium w klasyfikacji typów uczelni. Studenci tarnowskiej PWSZ wywalczyli łącznie 686,5 punktu i pozwolili się wyprzedzić jedynie Państwowym Wyższym Szkołom Zawodowym z Leszna (1101,5 p.) oraz z Nysy (818 p.). Tarnowscy studenci wystartowali łącznie w 18 konkurencjach. Co ciekawe tarnowscy akademicy zdobyli średnio, w przeliczeniu na jedną konkurencję 38,1 p. Ich rywale z Leszna zdobyli ich 33,3, a żacy z Nysy tylko 31,4 p.

W klasyfikacji generalnej PWSZ w Tarnowie wyprzedziła m.in. Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Tarnowskie uczelnie wyższe reprezentowała jedynie PWSZ.

Największym sukcesem tarnowskich studentów, trenujących na co dzień w sekcjach sportowych AZS PGNIG PWSZ Tarnów, był z pewnością złoty medal Akademickich Mistrzostw Polski zdobyty przez futsalistów. Był to pierwszy medal zdobyty w sporcie zespołowym w klasyfikacji generalnej i do tego od razu złoty. Medale w swoim typie zdobyli biegacze przełajowi (złoty medal). Pierwsi w klasyfikacji typu PWSZ byli również wspinacze (zarówno kobiety jak i mężczyźni) oraz piłkarze ręczni, którym brakło jednej bramki aby awansować do finałów krajowych, panie startujące w biegach przełajowych były w swoim typie drugie.