Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieplice: W Teatrze Zdrojowym odkryto cenne, XIX-wieczne zdobienia

Rafał Święcki
Gryfy na balustradzie widowni były zasłonięte przez 50 lat
Gryfy na balustradzie widowni były zasłonięte przez 50 lat Fot. Marcin Oliva Soto
Odnaleziono cenne XIX-wieczne zdobienia na widowni. Były zakryte przez 50 lat.

Cennego odkrycia dokonano podczas remontu cieplickiego Teatru Zdrojowego. Na balustradzie balkonu widowni natrafiono na oryginalne zdobienia z 1837 roku. Są to piękne, dobrze zachowane tapiserie (to rodzaj ozdobnej tapety wykonanej na tkaninie), na których przedstawiono srebrne gryfy na błękitnym tle. Zdobienia zachowały się na całej długości balustrady. Wykonano je tak, by sprawiały wrażenie trójwymiarowych.

- Teatr zbudowano w 1835 roku, dwa lata później wnętrze urządzono w modnym wówczas stylu klasycystycznym - mówi Maria Lelek, konserwator zabytków.

Remont teatru ma między innymi przywrócić mu oryginalny XIX-wieczny wystrój. Tapiserie zostaną więc odrestaurowane. Konserwatorzy zajmą się też sufitem nad widownią. Pod zdobieniami wykonanymi w latach 30. ubiegłego stulecia spodziewają się odkryć starsze ozdoby plafonu. - Na suficie było tzw. velarium. Jest to namalowana rozpięta tkanina - tłumaczy konserwator.

Tapiserie zachowały się, bo w latach 60. XX wieku zakryto je obrazami Stanisława Brodziaka. Nikt nie wiedział, co się kryje pod nimi. Część płócien artysty trafi do muzeum. Niektóre dyrektor teatru, Bogdan Nauka, zamierza wyeksponować, ale w innym miejscu niż wisiały przez ostatnie dziesięciolecia.

W teatrze znajdzie się też miejsce na małą ekspozycję przedmiotów znalezionych w zakamarkach widowni podczas remontu. - Są to XIX-wieczne gazety, programy teatralne, przedwojenne bilety oraz papierowe tutki, w których widzowie przynosili kandyzowane owoce i prażone orzeszki kupowane w cieplickiej wytwórni - mówi dyrektor Nauka.

Remont teatru zakończy się wiosną przyszłego roku. Zostaną zainstalowane nowoczesne urządzenia sceny, np. oświetlenie i nagłośnienie.

Dwa lata temu także podczas remontu natrafiono w pałacu w Ciechanowicach koło Kamiennej Góry na cenne freski. To znalezisko jest jednak znacznie starsze - malowidła mają 500 lat. Należą do najpiękniejszych w Polsce. Porównuje się je do fresków wawelskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kamiennagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto