18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeologiczna sensacja w Pilźnie

Paweł Chwał
Dawid Onak przy odkopanych murach na Rynku w Pilźnie
Dawid Onak przy odkopanych murach na Rynku w Pilźnie Paweł Chwał
Podczas przebudowy pilzneńskiego Rynku robotnicy natknęli się na pozostałości ratusza. To sensacyjna wiadomość, gdyż wcześniejsze, poprzedzające remont odwierty, nie wykazały obecności murów pod głównym placem miasteczka.

Do resztek ceglanych ścian dokopano się na głębokości ok. 170 cm, po tym jak robotnicy odsłonili całą płytę rynku.

- Na 99 procent są to pozostałości ratusza z XVI-XVIII wieku - mówi Eligiusz Dworaczyński, tarnowski archeolog, który nadzoruje prace przy rewitalizacji pilzneńskiego Rynku. Wprawdzie wcześniejsze badania na to nie wskazywały, ale on wciąż liczył, że mimo wszystko uda się natrafić na ślady ratusza. Intuicja go nie zawiodła. -

Poszukiwania prowadzone były w złym miejscu, bo taką lokalizację wskazywały podania historyczne - zauważa.
Dziś wszystko wskazuje na to, że pilzneński ratusz znajdował się w miejscu, gdzie jeszcze niedawno stała szpetna wiata przystankowa i zieleniak.

Po wstępnych oględzinach odkopanych murów fundamentowych stwierdzono, że do ich konstrukcji użyto w dużej części cegieł gotyckich, pochodzących najprawdopodobniej z innego obiektu archeologicznego.

Dzisiaj na przebudowywanym Rynku w Pilźnie rozpoczną się szczegółowe badania archeologiczne, które pozwolić mają na ujawnienie innych, nieznanych do tej pory faktów na temat ratusza oraz jego otoczenia. Informacje o nim są wyjątkowo skąpe i tak naprawdę niewiele mówią o tym, jak wyglądał jeden z najważniejszych budynków w mieście. Nie wiadomo nawet, kiedy dokładnie ratusz zniknął z krajobrazu pilzneńskiego Rynku.

- Cały Rynek podzielony został na pięć sektorów. W czterech będziemy normalnie pracować. Piąty został wydzielony dla archeologów - mówi Dawid Onak z firmy Anko, który nie przewiduje opóźnień z powodu archeologicznej niespodzianki.

Rewitalizacja Rynku będzie kosztować ponad osiem milionów złotych. Prace mają zakończyć się w połowie przyszłego roku. Nowy wygląd, jaki Rynek otrzyma po remoncie, podkreślać ma bogatą przeszłość Pilzna, jednego z 40 miast królewskich lokowanych przez Kazimierza Wielkiego, które jeszcze 300 lat temu wymieniane było na równi z Tarnowem.

Wiele wskazuje na to, że efektem ostatniego znaleziska będzie zaznaczenie obrysu ratusza na nowej płycie Rynku. Eligiusz Dworaczyński liczy na to, że w trakcie badań uda się jeszcze znaleźć pozostałości studni i wagi miejskiej.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto