18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afera łapówkarska Tarnów: Ryszard Ś. musi posiedzieć w areszcie [NOWE ZDJĘCIA]

Andrzej Skórka, Marta Paluch
Prezydent Tarnowa spędził już w celi aresztu przy ul. Montelupich w Krakowie 26 nocy. We wtorek Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił zażalenie obrony na zastosowanie wobec samorządowca tymczasowego aresztu. Według sędziów uzasadnione są obawy prokuratury o to, że na wolności prezydent mógłby utrudniać prowadzenie śledztwa w sprawie łapówki.

Prezydent Ryszard Ś. zostaje w areszcie

Przewodniczący trzyosobowego składu orzekającego sędzia Sławomir Noga tłumaczył, że sąd wnikliwie przeanalizował wnioski obrony. Ta wytykała m.in. brak dostępu do pełnych akt śledztwa, co uniemożliwia skuteczną obronę.

- Prawo do obrony nie jest prawem absolutnym. Prokurator wydał podejrzanemu część akt, przepisy na to pozwalają - podkreślał sędzia. Według sądu Ryszard Ś. mógłby po zwolnieniu z aresztu wpływać na tok postępowania innych podejrzanych i świadków.

- Zwłaszcza, że z jednym ze współpodejrzanych taka próba wspólnego ustalenia zeznań zaistniała - dodał sędzia.
Wczorajsza decyzja jest prawomocna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Prezydent został zatrzymany i aresztowany 27 września. Zarzucono mu wówczas przyjęcie w 2010 r. łapówki od firmy z branży drogowej za "przychylność" podczas rozstrzygania miejskich przetargów.

- My w Tarnowie mogliśmy wszystko - taki cytat z przesłuchania jednego z drogowców przytoczył we wtorek na sądowej sali prokurator Seweryn Borek. Opowiadał o relacjach świadków, wedle których urzędnicy mieli być w magistracie instruowani, w jaki sposób wykazywać się przychylnością wobec wskazywanej im drogowej firmy.
Mimo wczorajszego werdyktu, duża część pytanych przez nas mieszkańców Tarnowa nadal ufa aresztowanemu prezydentowi. Nie wierzą w łapówkę, a raczej w to że "prezydent został w coś wrobiony".

Zgodni są jednak co do tego, że nawet uniewinnienie nie pozostawi go bez uszczerbku. Ryszard Ś. nadal pozostaje prezydentem Tarnowa i nie zmieni tego nawet przedłużający się okres jego nieobecności.

Miastu nie grozi z tego powodu widmo wyznaczenia komisarza. W momencie opuszczenia aresztu Ryszard Ś. będzie mógł z powrotem zasiąść w swoim gabinecie. Do tego czasu zastępuje go Henryk Słomka-Narożański, pierwszy z wiceprezydentów.

Niewiadomą pozostaje, jak cała afera i brak prezydenta wpłynie na koalicję w radzie miejskiej. Jej przedstawiciele oficjalnie zapewniają, że współpraca nie jest zagrożona. - Niektórzy radni "Tarnowian" mogą się jednak teraz bardzo zbliżyć do Prawa i Sprawiedliwości - twierdzi anonimowo jeden z tarnowskich polityków.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto