Wybierz region

Wybierz miasto

  Nazwy dla tarnowskich ulic do konsultacji

  Autor: (AB)

  2006-04-13, Aktualizacja: 2006-04-13 07:29 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Aniela i Józef Piszowie, nestorzy tarnowskiego dziennikarstwa, będą patronami skweru przy ul. Panny Marii. - Cieszę się, że to się wreszcie udało - mówi tarnowski historyk i radny Antoni Sypek, który jest zafascynowany ...

  Aniela i Józef Piszowie, nestorzy tarnowskiego dziennikarstwa, będą patronami skweru przy ul. Panny Marii. - Cieszę się, że to się wreszcie udało - mówi tarnowski historyk i radny Antoni Sypek, który jest zafascynowany postacią Anieli Piszowej. Aniela Piszowa, na przełomie XIX i XX wieku pisała w miejscowym tygodniku "Pogoń". Była autorką książek i wielu felietonów, a także anegdot, plotek, bajek i... szalonych pomysłów.


  - Jednym słowem pierwsza w galicyjskim Tarnowie kobieta, którą dziś nazwalibyśmy kobietą wyzwoloną - mówi Antoni Sypek. - Aniela była pierwszą, która publicznie paliła papierosy, pokazywała się na ulicy w modnych kreacjach. Antoni Sypek zaproponował, by tarnowski skwer nosił imię Anieli i Józefa Piszów. Komisja ds. nazewnictwa ulic propozycję przyjęła a ponieważ przy placu nie ma żadych zabudowań, nie będą konieczne społeczne konsultacje. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni. To nie jedyna propozycja, któą poddawała analizie komisja. Kolejna propozycja radnego Sypka to nadanie placowi u zbiegu ulic Nowy Świat i al. Solidarności imienia Józefa Starkla, znanego tarnowskiego lekarza, który miał być patronem tarnowskiego Szpitala Wojewódzkiego. Julian Grabowski, wywodzący się z Tarnowa artysta-malarz będzie patronem ulicy, która jest przecznicą Okrężnej. Dwie ulice w Mościcach też mają otrzymać nazwy. Równoległa do Czerwonej będzie miała nazwę Polskiego Października, natomiast równoległa do Niskiej - ma nosić imię Antoniego Kępińskiego. Jeśli te propozycje zyskają aprobatę mieszkańców, wrócą pod obrady komisji ds. nazewnictwa, by ta przygotowała wnioski w tych sprawach, które trafią na sesję. Ostateczna decyzja będzie należała do radnych.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)